Leírás és Paraméterek
A magyalpáfrány Kelelet–ázsiai eredetű: vadon Kínában, Japánban és Koreában él, jellemzően erdők árnyékos, sziklás lejtőin vagy útszéleken. A Cyrtomium nemzetségnév görög eredetű, mely íves habitusára utal („kyrtos” = ívelt), a fortunei fajnevet a 19. századi skót botanikus, Robert Fortune tiszteletére kapta.
A var clivicola fajváltozat név „lejtőn élőt” jelent, mely arra utal, hogy ez a változat sziklás, lejtős élőhelyeken fordul elő természetesen. Kompakt formájú, rizómás, örökzöld páfrányféle. A világoszöld, fényes levelek hasonlóak a magyal lombjához, enyhén íves és szimmetrikus állásúak. Átmérője és magassága eléri a 40–60 cm-t.
Igényei: Félárnyékos vagy árnyékos helyet kedvel. Laza, humuszban gazdag, közepesen nedves, jól vízelvezető talajt igényel. Hidegtűrése kiváló, -15 °C-ig télálló, de intenzívebb fagyoknál mulcsozás vagy egyéb takarás javasolt a tő védelme érdekében.
Fenntartási munkái: Tavasszal vágjuk vissza az elhalt vagy sérült leveleket, mellyel elősegíthetjük az új lomblevelek fejlődését Minimális odafigyelést igényel, ritkán támadja kártevő vagy betegség .
Felhasználása: Remek választás árnyékos kertrészekbe, sziklakertekbe, talajtakaróként fák alá, illetve edényes összeültetésekhez. Különösen jól mutat más árnyékkedvelő növényekkel együtt.