Leírás és Paraméterek
A Dryopteris affinis – pelyvás pajzsika Európa nyugati és déli részein, valamint Nyugat–Ázsiában őshonos, ahol nedves erdőkben, patakpartokon és sziklás lejtőkön található meg. Főleg az Egyesült Királyságban és Franciaországban gyakori. A nemzetségnév, Dryopteris, az ógörög drys („tölgy”) és pteris („páfrány”) szavak összevonásából származik, utalva arra, hogy ez a páfrány gyakran tölgyesek árnyas aljnövényzetében fordul elő. A fajnév affinis latin eredetű, jelentése: „rokon” vagy „hasonló”, amely arra utal, hogy a növény megjelenésében közeli kapcsolatban áll más Dryopteris-fajokkal. Erőteljes habitusú, félörökzöld páfrány. Gyöktörzséből emelkednek ki a nagy, kétszeresen szárnyalt levelek, melyek eleinte aranylóan zöld színűek, később sötétzölddé válnak. A levélnyelek sűrűn sárgásbarna pikkelyekkel borítottak. A levelek tartása merev, kissé ívesen hajló. A levélfonákon gyakran jól láthatók a sötét színű spóratartó tokok. Végmagassága 60-80 cm.
Igényei: Legszebben félárnyékban, humuszban gazdag, jó vízelvezetésű, enyhén savas vagy semleges talajban fejlődik. Ugyanakkor tolerál akár több órás közvetlen napsütést – feltéve, hogy elegendő nedvességet kap.
Fenntartási munkái: Ritkán igényel metszést: elég évente egyszer levágni a régi, elsárgult leveleket tavasz végén. Ha évek múltával erősebb töveket szeretnénk újra látni, akkor tavasszal érdemes felszedni a tövet és tőosztással szétültetni.
Felhasználása: Kitűnő választás árnyékos kertrészekbe: fák, cserjék alatti változó árnyékú helyeken, épületek északi oldalán nagyon jól érzik majd magukat. Strapabíró, alacsony gondozási igényű, ezért ideális választás erdőkertbe, sövénysorba töltőnövényként vagy patakparti esetleg vízimitáló ültetéshez is.